Teatr Łaźnia Nowa to miejsce, w którym wykluwają się idee. Miejsce, w którym zarówno uznani, jak i początkujący twórcy, a nawet amatorzy, znajdują przestrzeń do rozwoju i kreatywnej pracy. Przez lata swojego istnienia w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa uznanej za przeklętą, niebezpieczną, naznaczoną brakiem perspektyw, Łaźnia zmieniła sposób myślenia nie tylko o dzielnicy, ale także o teatrze i sztuce w Polsce. To tu, w postindustrialnej przestrzeni, będącej niegdyś halą warsztatów pobliskiej szkoły elektrycznej, zburzone zostały granice między widzem a artystą. To tu zaczęły powstawać projekty, które w innych teatrach nie miałyby szans. Tu tu powstają wyjątkowe relacje, które owocują zaangażowaniem w sztukę i życie lokalnych społeczności. Łaźnia jest bowiem miejscem, w której sztuka nierozerwalnie wiąże się z edukacją, samodoskonaleniem, rozwojem, dbałością i odpowiedzialnością za mieszkańców miasta.

W Łaźni powstają doceniane poza granicami kraju spektakle, takie jak „Koncert życzeń”, produkujemy najważniejsze polskie przedstawienia – „Wszystko o mojej matce”, „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”, flirtujemy z arcydziełami światowego kina – „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego”, „Wejście smoka. Trailer”, „Klub miłośników filmu MISJA”, tworzymy awangardowe projekty, angażując do nich amatorów i lokalną społeczność: „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13 letnią dziewczynką”, „Emigranci”. W końcu – pokazujemy proces pracy twórczej, jak w „Architektach. Spektaklu, którego nigdy nie będzie”.

Łaźnia wykreowała także najważniejszy festiwal teatralny w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, który od dziewięciu lat, co roku, ściąga do Krakowa publiczność z całego świata. Podczas festiwalu międzynarodowe jury ocenia najgłośniejsze polskie spektakle minionego sezonu, które walczą o statuetkę Boskiego Komedianta. Boska Komedia to także przestrzeń spotkań, dyskusji, twórczej energii, a także możliwość do zaprezentowania się przez młode talenty.

W 2016 roku po raz pierwszy zorganizowała także wakacyjny Nowy Bulwar(t) Sztuki. Na plenerowej scenie w Nowej Hucie odbyła się ponad setka wydarzeń: spektakli, koncertów, warsztatów, pokazów, na które wstęp był całkowicie darmowy. Nowy Bulwar[t] Sztuki niespodziewanie stał się najważniejszą kulturalną inicjatywą i najciekawszą propozycją na spędzenie wakacji w mieście.

Łaźnia to nie wieża z kości słoniowej. Znajdziesz tu zapał, świeżość, przestrzeń do rozmów i otwartej konfrontacji zarówno ze sztuką jak i z drugim człowiekiem.

Loading…